Özel teşebbüse ait ilk HES’i kuran Faruk Molu hayatını kaybetti…

Bir dönem siyasette de yer alan Faruk Molu Kayseri Serbest Bölgesi’nin kuruluşunun yanı sıra Yamula Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin kuruluşuna da öncülük etmiş, Kayseri Sanayici ve İşadamları Derneği’ni kurmuş ve uzun yıllar başkanlığını yapmıştı.

SALI GÜNÜ TOPRAĞA VERİLECEK

Faruk Molu, Dışişleri Eski Bakanlarından merhum İsmail Cem’in Kayseri’den milletvekili seçildiği dönem Demokratik Sol Parti’den ikinci sıra milletvekili adayı olmuştu. 95 yaşında hayatını kaybeden Faruk Molu’nun 5 Eylül 2023 Salı Günü Hulusi Akar Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası toprağa verileceği öğrenildi.

FARUK MOLU KİMDİR?

1928 yılında Kayseri de doğdu. 1944-1945 yılında Kayseri Lisesi’nden Mezun oldu.
1949 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Stajından sonra Avukatlık belgesini aldı. Bir süre serbest çalıştı. Daha sonra Almanya da İktisat tahsilini yaptı.

1963-1978 yılları arasında DPT da 4. derece uzman, uzman grup başkanı, şube müdürü, daire başkanı(müsteşar yardımcısı) olarak çeşitli kademelerde hizmet verdi. Son beş yılda aynı zamanda Yüksek Planlama Kurulu üyesi idi.

1978-1980 yılları arasında Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankasında Genel Müdürlük ve Yön. Kur. Başkanlığı Yaptı. 1 yıl kadar da TÜBİTAK’ta Başkan Yardımcısı olarak çalıştı.

1982 yılında Rahmetli Arif MOLU tarafından kurulan Tekstil Fabrikasına Yönetici ve Murahhas üye olarak işe başladı. O zamandan beri Kayseri de çalışmaktadır. Bu arada Kayserinin gelişmesi ile ilgili Yamula Barajı, Kayseri Serbest Bölgesi gibi bazı önemli projelerin oluşmasında ve yürütülmesinde öncülük yapmıştır. Kuruculuğunu yaptığı Kayseri Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanlığı ve Kayseri Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu başkan yardımcılığı yaptı.

CUMHURİYET’İN İLK YILLARINDAN BERİ İŞ DÜNYASINDA OLAN AİLE

Faruk Molu’nun babası Arif Molu da Cumhuriyet’in ilk yıllarında Kayseri- Sivas, Afyon- Sandıklı, Diyarbakır- Cizre demiryolları, ülkemizin ilk toprak barajı olan Niğde Gebere Barajı, Kayseri Sümerbank Sosyal Tesisleri gibi birçok projeyi hayata geçiren iş insanı olarak biliniyor. Ayrıca Kayseri Şeker Fabrikası, Orta Anadolu Mensucat ve Karsu Tekstil’in kuruluşunda da katkıları olan bir müteşebbis olarak tanınıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x