Paslanmaz çelik sektöründe kılıçlar çekildi: Vergi avantajına rağmen zarar

Posco Assan’ın kendisini üretici gibi gösterip ürünün ithalatına ek gümrük vergisi istemesi sanayi dünyasında büyük tepki çekmişti. Sanayici ve ihracatçıların yaptığı açıklamada Posco Assan’ı tekel konumuna getiren uygulamanın bir an evvel son bulmasını istediklerini açıklamıştı.

Antidamping soruşturmasının gündeme gelirken, geçtiğimiz günlerde Posco Assan TST’nin ortağı Kibar Holding’in CEO’su Haluk Kayabaşı, “Paslanmaz çelikte yerli üretim korunmalı. Aksi taktirde 450 milyon dolarlık tesisi kapatmak zorunda kalabiliriz” açıklamasını yapmıştı. Bu açıklamanın ardından paslanmaz çelikten ürün üretip, ihracat yapan 1 milyon kişiye istihdam sağlayan yaklaşık 50 bin firmayı temsil eden 10 sivil toplum kuruluşu bir araya gelip açıklama yaptı. Ek vergilerin sıfırlanmasını, antidamping soruşturmasının da sonlanmasını talep eden sektör temsilcileri, ek vergilerin iç piyasada enflasyona, ihracatta ise pazar kaybına neden olduğunu dile getirdi.

FİRMA NASIL ZARAR EDER MANTIĞA SIĞMIYOR

Toplantıda konuşan Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TUSİD) Başkanı Bekir Topuz, Posco Assan TST’nin ortağı Kibar Holding’in CEO’su Haluk Kayabaşı’nın ‘tesisi kapatabiliriz’ açıklaması ile ilgili olarak, “Söyledikleri çok manidar. Yüzde 12 ek vergi avantajı olduğu halde firma zarar ettiğini söylüyor. Yüzlerce firma paslanmaz çelik ithal ediyor. Bunu da ek vergi avantajı olmadan yapıyor. Üstüne de kar ediyor. Bu firma nasıl zarar ediyor, akla mantığa sığmıyor. Burada bir yönetim hatası olduğunu, satın alma hatası olduğunu düşünüyoruz. Sanırım Koreli ortakları yüksek fiyattan fatura kesiyor. Biz paslanmaz çelik kullanan sektörler bu tesisin kapanmasına izin vermeyiz. Burayı onlardan satın alabiliriz. Geldiğimiz gibi de firmaya sunulan vergi avantajının kaldırılarak, sıfırlandırılmasını talep edeceğiz. Zarar ediyor dedikleri firmayı da 6 ayda kara geçireceğiz. Endonezya’dan, Çin’den, Tayland’dan ürün alıp, bu fabrikayı çalıştırabiliriz. Bu firma katma değer yaratmıyor. Bir üretim tesis değil. Sadece inceltme yapıyorlar. Yarattıkları katma değer de yüzde 10 seviyelerinde. Durum buna göre değerlendirilmeli.” İfadelerini kullandı.

Üretici değil ithalatçı çıktı: Vergi haksızlığına sektörden ‘dur’ çağrısıEkonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x