Rubiales tartışmaları Şampiyonlar Ligi kurasını gölgeliyor; açlık grevi yapan annesi hastaneye kaldırıldı

T24 Dış Haberler

Futbol takvimin en heyecanlı günlerinden Şampiyonlar Ligi kurası günü gelse de, UEFA, Başkan Yardımcısı Luis Rubiales’in Dünya Kupası töreninde milli futbolcu Jenni Hermoso’yu dudaklarından izinsiz olarak öpmesinin yarattığı tepki nedeniyle odağı organizasyonda tutmakta zorlanıyor.

Avrupa futbolunun önde gelenleri bugün Monte Carlo’da bir araya gelerek geçen senenin en iyilerini ödüllendirecek ve Şampiyonlar Ligi gruplarını belirtleyecek. 

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Rubiales, aynı zamanda UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’in 5 yardımcısından biri. Avrupa futbolunu yöneten UEFA, kendisini ceza tartışmalarının dışında tutarak kararı FIFA’nın vermesini bekleyeceğini söyledi. FIFA, hakkında disiplin soruşturması tamamlanana dek Rubiales’in federasyon başkanlığını askıya alınmasına karar vermişti. 

L’Équipe’e verdiği söyleşide Ceferin, “Rubiales’in yaptığı uygunsuzdu. Bunu hepimiz biliyoruz. Şu anlı bu yeterli çünkü bağımsız disiplin kurulu bir karar verecek” dedi. 

UEFA’nın kendisinin de br karar vermesi gerektiği ile ilgili baskı yapılınca da Ceferin, “Tüm fonksiyonları, her yerde askıya alındı. İki kez yapmaya gerek yok” dedi. Olay, FIFA’nın yönetiminde olan Kadınlar Dünya Kupası’nda meydana gelmişti. 

Öte yandan Rubiales’in görevinden uzaklaştırılmasını açlık greviyle protesto eden annesi hastaneye kaldırıldı. Rubiales’in annesinin açlık grevini gerçekleştirdiği kilisenin papazı, “Sıcak ve tüm bu olanlar sebebiyle oldu. Ayakları şişmişti ve yorgundu. Aynı zamanda anksiyete yaşıyordu” dedi. 

Rubiales, kendisine gelen tepkiler ve yapılan protestolara rağmen İspanya Futbol Federasyonu Başkanlığı’ndan istifa etmedi. 

Rubiales, hâlâ resmi olarak UEFA’daki görevinde bulunsa da, kendisine getirilen yasak sebebiyle Monte Carlo’da bulunmayacak. 

Kıtada 121 kulübü temsil eden Avrupalı Kulüpler Birliği (Union of European Clubs – UEC), bu hafta Rubiales’in hemen geçerli olacak şekilde istifa etmesini istedi.

Cuma günü federasyonu buluşmasında 46 yaşındaki Rubiales beş defa “istifa etmeyeceğim” demişti ve “sahte feminizm” dediği şeye yönelik eleştiriler yapmıştı. Salondakilerin büyük bölümü Rubiales’i ayakta alkışlamıştı. Cumartesi, bir gün önce kendisini alkışlayan Vilda, istifa çağrısında bulunmuştu.

19 bölgesel başkanının çağrısıyla Rubiales, iyice izole edilmiş oldu. Ülkenin en güçlü iki takımı, Real Madrid ve Barcelona da Rubiales’i kınamıştı. 

Pazartesi İspanyol savcılar, Rubiales’in Hermoso’yu izinsiz öpmesinin cinsel saldırı sayılıp sayılamayacağı hakkında ön soruşturma başlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x