Rus gazeteden çarpıcı iddia: Moskova’yı kana bulayan saldırganlar emirleri Türkiye’deki örgütten aldı

IŞİD’in üstlendiği Moskova’daki terör saldırısının yankıları sürerken Rus basınından Türkiye’yi de ilgilendiren çok çarpıcı bir iddia geldi.

Rusya, saldırıda doğrudan yer alan Tacikistan vatandaşı 4 kişi dahil toplam 8 kişiyi tutuklarken İzvestiya gazetesi, iki teröristin Crocus konser salonuyla ilgili saldırı emrini muhtemelen Türkiye ziyaretleri sırasında aldığını yazdı.

Rus haber ajansı Ria Novosti, daha önce Feridun Şemsettin isimli teröristin İstanbul’da çekilen fotoğraflarını paylaşmıştı. Teröristin 23 Şubat’ta Instagram hesabında paylaştığı fotoğraflarda Aksaray’ı gezdiği ve Fatih Camii’ne gittiği görülüyor.

İKİ TERÖRİST TÜRKİYE’DEN RUSYA’YA GEÇTİ

İngiliz haber ajansı Reuters’a adının açıklanmaması kaydıyla konuşan Türk güvenlik yetkilisi de, Moskova’da saldırı gerçekleştiren kişilerden ikisinin “Rusya’da oturma izinlerini yenilemek için kısa bir süreliğine Türkiye’ye giriş yaptıklarını ancak radikalleşmelerinin Türkiye’de gerçekleşmediğini” söylemişti.

Saldırganlardan Feridun Şemsettin’in 20 Şubat’ta havayoluyla Rusya’dan Türkiye’ye giriş yaptığı, İstanbul Fatih’te bir otelde kaldıktan sonra 2 Mart’ta İstanbul Havalimanı’ndan Rusya’ya gittiği tespit edilmişti.

Diğer saldırgan Saidakram Rajabalizoda’nın ise 5 Ocak’ta İstanbul’a gelerek Fatih’te bir otelde bir süre kaldığı, daha sonra Feridun Şemsettin ile aynı uçakta Moskova’ya döndüğü belirlenmişti.

‘BAŞKA BİR SALDIRI ENGELLENDİ’

Rus İzvestiya gazetesi, bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberde, Moskova’da saldırı düzenleyen grubun aynı zamanda Orta Asya’daki bir ülkede daha saldırı planladığını ancak bu eylemin engellendiğini belirtti.

Adı açıklanmayan kaynak, Moskova’yı kana bulayan terörist grubun saldırıdan birkaç hafta önce oluştuğunu, iki teröristin saldırıyla ilgili talimatları Türkiye ziyaretleri sırasında aldıklarını ve iki kişinin de Rusya’da gruba katıldığını kaydetti.

Saldırının önlenmemesi için 4 kişilik grubun radikal İslam’la bağlantısı bilinmeyen kişilerden seçildiği, bu kişilerin sosyal medyada ideolojik kimliklerini gizlediği habere yansıdı.

Kaynak, saldırganların ana motivasyonunun muhtemelen para olduğunu da ifade etti.

İzvestiya’ya konuşan bir başka kaynak ise, iki teröristin saldırı öncesi Türkiye’ye gitmiş olmasının dikkate değer olduğunu, Rusya’nın arananlar listesinde bulunan bazı kişilerin halihazırda Türkiye’de bulunduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x